11/2000 - okładka

Bezpieczeństwo Pracy i Ochrona Środowiska w Górnictwie Numer 11/2000

MIESIĘCZNIK WYŻSZEGO URZĘDU GÓRNICZEGO

Nikodem Szlązak, Stanisław Nawrat, Antoni Jakubów

W KWK "Pniówek" w Pawłowicach uruchomiono pierwszą w Polsce klimatyzację centralną. Jest ona unikalnym rozwiązaniem w skali światowej, bazującym na skojarzeniu układu energetyczno-ciepłowniczego z układem chłodniczym. Ponadto jest pierwszą instalacją klimatyzacji centralnej w Polsce, która otwiera przed górnictwem polskim, zarówno węglowym jak i niewęglowym, możliwości prowadzenia wydobycia na poziomach głębokich, nawet poniżej 1000 m, gdzie temperatura pierwotna górotworu przekracza 45°C.

Bronisław Barchański

Podjęcie działalności przez przemysł wydobywczy w trzecim tysiącleciu to nie tylko przekroczenie tajemniczej bariery, to również konieczność podjęcia odpowiednich przedsięwzięć, w tym w dziedzinie kształcenia kadr. Analizując obecne i przyszłe zapotrzebowanie gospodarki narodowej na surowce mineralne można z dużą dozą prawdopodobieństwa stwierdzić, że przemysł wydobywczy w Polsce ma szansę rozwoju w XXI wieku. Właściwy rozwój przemysłu wydobywczego jest w znacznym stopniu zależny od jakości kadry w nim pracującej. Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie jest dobrze przygotowana do kształcenia studentów dla potrzeb przemysłu wydobywczego XXI wieku zarówno dla potrzeb przemysłu krajowego jak i zagranicznego.

Henryk Dźwigoł, Adam Krzyżowski

Zagrożenie tąpaniami należy aktualnie do najbardziej niebezpiecznych zagrożeń naturalnych, z jakimi na codzień spotykają się kopalnie Rudzkiej Spółki Węglowej S.A. Czynnikami decydującymi o tym zagrożeniu są: budowa litologiczna górotworu, znaczna głębokość eksploatowanego złoża oraz niekorzystne zaszłości eksploatacyjne w postaci resztek i krawędzi koncentrujących naprężenia. W artykule w sposób zwięzły przedstawiono aktualny stan i uwarunkowania występującego zagrożenia wstrząsami i tąpaniami w kopalniach RSW S.A. Na tle zagrożenia występującego w całym Górnośląskim Zagłębiu Węglowym scharakteryzowano kształtowanie się zagrożenia wstrząsami i tąpaniami w kopalniach RSW S.A . w latach 1998 -1999. Opisano również zasadnicze kierunki działań zmierzających do lepszego rozpoznania zjawiska wstrząsów i tąpań, ograniczenia ich negatywnych skutków oraz aktywnego zwalczania.

Mirosław Zapart, Henryk Wosiński, Eugeniusz Głogowski

W artykule przedstawiono zagrożenia wynikające z dotychczasowej eksploatacji instalacji oświetleniowej w warunkach podziemnych zakładów górniczych. Przedstawiono niektóre aspekty techniczne dotyczące tych instalacji, a także przedstawiono wnioski wynikające z przeprowadzonych kontroli oraz badań.

Piotr Walczak, Ireneusz Śniegowski, Sławomir Jurasz

W artykule podano przestanki oraz scharakteryzowano przebieg modernizacji maszyny wyciągowej górniczego wyciągu szybowego przedziału wschodniego szybu PII w KGHM Polska Miedź S.A. O/ZG " Polkowice-Sieroszowice". Omówiono zasady wykorzystania sterowników programowalnych do budowy układów zabezpieczeń, sterowniczych i regulacyjnych maszyny wyciągowej.
do góry