07/2003 - okładka

Bezpieczeństwo Pracy i Ochrona Środowiska w Górnictwie Numer 07/2003

MIESIĘCZNIK WYŻSZEGO URZĘDU GÓRNICZEGO

Stanisław Speczik, Stanisław Siewierski, Jan Butra

Omówiono poziom techniki strzałowej w kopalniach rud miedzi KGHM na monoklinie przedsudeckiej i uzyskiwane wskaźniki techniczno-ekonomiczne. Przedstawiono zagadnienia wielkości zabioru w robotach przodkowych, sprzętu wiertniczego, mechanizacji ładowania otworów strzałowych oraz funkcję bezpieczeństwa przy wykonywaniu robót strzałowych. Omówiono również istotną funkcję techniki strzałowej, jaką przy eksploatacji w warunkach zagrożenia tąpaniami stanowi odprężenie górotworu.

Zbigniew Kasztelewicz

Artykuł przedstawia stan rekultywacji terenów pogórniczych odkrywek KWB "Konin" w Kleczewie S.A. Omówiono w nim rozwój kopalni "Konin", zagadnienia związane z przekształceniem powierzchni terenu w wyniku prowadzonej działalności górniczej oraz ogólne uwarunkowania rekultywacji i zagospodarowania gruntów. Przedstawiono podstawowe zasady rekultywacji gruntów, opracowane na podstawie własnych doświadczeń oraz zaprezentowano dane charakteryzujące rekultywację gruntów w kierunku leśnym, rolnym i wodnym.

Zbigniew Onderka

Odpalanie milisekundowe ładunków MW może wpływać na zmniejszenie drgań parasejsmicznych pod warunkiem doboru odpowiedniego opóźnienia międzystrzałowego. Problemem jest ciągle wpływ liczby ładunków odpalanych milisekundowo na wielkość drgań, a więc dopuszczalna wielkość ładunków w serii otworów. W artykule zaproponowano odpowiedni sposób postępowania, który może być uzupełnieniem stosowanych przepisów dotyczących wyznaczania stref zagrożenia przy strzelaniu.

Artur Kawala, Maciej Mazurkiewicz, Zbigniew Piotrowski

Autorzy przedstawiają możliwości zastosowania odpadów energetycznych z kotłów fluidalnych jako materiału w podsadzce hydraulicznej. Publikacja jest wynikiem pracy zespołu pracowników uczelni i przemysłu, wykonanej w ramach projektu badawczego. Przygotowana została do druku w dwóch częściach - pierwsza prezentuje wyniki badań laboratoryjnych. W drugiej, którą opublikujemy w następnym numerze, przedstawione zostaną badania modelowe i techniczne.

Jerzy Kwiatek

Deformacje górotworu i powierzchni spowodowane podziemną eksploatacją dzieli się tradycyjnie na deformacje ciągłe i nieciągłe. Deformacje nieciągłe powierzchni są deformacjami w postaci lejów, stopni lub szczelin o dużych wymiarach. Pozostałe deformacje uważa się za deformacje ciągłe. Odkształcenia górotworu i powierzchni spowodowane podziemną eksploatacją górniczą są jednak odkształceniami "dużymi" i nie odpowiadają założeniu mechaniki ośrodków ciągłych o odkształceniach "małych". Stosowane do ich opisu funkcje ciągłe mogą w niektórych przypadkach nie obrazować zjawiska z wystarczającą dokładnością i wówczas potrzebne staje się uwzględnienie nieciągłości takich deformacji powierzchni. Nazwano je deformacjami o małej nieciągłości. Wyróżniono deformacje o małej nieciągłości względem czasu i deformacje nieciągłe względem punktów na powierzchni.

Jerzy Rydlewski

W pracy poddano analizie stan bezpieczeństwa pracy w polskich kopalniach węgla kamiennego w 2002r. Zaproponowano sposób obliczania wskaźników uwzględniających również wypadki śmiertelne, przy pomocy których można czynić próby uszeregowania kopalń ze względu na stan ich bezpieczeństwa. W oparciu o wyliczone wartości uogólnionego wskaźnika prewencyjnego dokonano wyboru kopalni najbardziej bezpiecznej i najniebezpieczniejszej.
do góry