02/2009 - okładka

Bezpieczeństwo Pracy i Ochrona Środowiska w Górnictwie Numer 02/2009

MIESIĘCZNIK WYŻSZEGO URZĘDU GÓRNICZEGO

Andrzej Knak, Jacek Murzydło

W artykule poruszono problematykę wdrożenia postępowania egzekucyjnego w administracji w przypadku decyzji wydawanych przez organy nadzoru górniczego. Wyegzekwowanie bowiem od zobowiązanego ciążących na nim obowiązków nie zawsze jest prostą sprawą. O ile części ze zobowiązanych wystarczy zwykłe upomnienie, wobec innych należy zastosować bardziej rygorystyczne środki. Przydatne do tego narzędzia określa ustawa z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.

Mirosław Krzystolik, Grzegorz Loska, Andrzej Wiaterek

W artykule przedstawiono sposób doboru uziemiaczy wg nowej (PN-EN 61230:1999) i wycofanej już normy (PN-83/E-08508). Przedstawiono również sposób wykonywania obliczeń charakterystycznych prądów zwarciowych niezbędnych do doboru i/lub sprawdzenia wytrzymałości zwarciowej uziemiaczy wg norm PN-74/E-05002 i PN-EN 60909:2002.

Piotr Niełacny, Krzysztof Setlak, Łukasz Siodłak

Artykuł opisuje technologię zastosowaną do osadzania kotwi linowych na spoiwie cementowym w celu wzmocnienia górotworu w rejonie skrzyżowania chodników 663 i 671 w KWK „Ziemowit”. Przedstawiono doświadczenia kopalni w tym zakresie oraz efekty takiego wzmocnienia. Zastosowanie tej technologii daje możliwość znacznego zmniejszenia ilości przebudów newralgicznych odcinków wyrobisk poprzez mniej kosztowne wzmocnienie górotworu wysokim kotwieniem.

Leszek Józefko

Artykuł przedstawia przedsięwzięcia podejmowane w zabytkowej Kopalni Soli „Bochnia” w celu zapewnienia bezpieczeństwa nie tylko załodze kopalni, ale przede wszystkim coraz liczniej przybywającym do kopalni turystom. W artykule opisano najważniejsze działania związane z utrzymaniem wyrobisk we właściwym stanie technicznym, omówiono procedury dotyczące bezpieczeństwa ruchu turystycznego oraz scharakteryzowano pokrótce procesy deformacyjne zachodzące w poszczególnych wyrobiskach komorowych i korytarzowych. Szczególną uwagę poświęcono monitoringowi geodezyjnemu, który stanowi istotne źródło informacji o procesach zachodzących w wybranych rejonach kopalni.

Niemieckie doświadczenia w zakresie sekwestracji dwutlenku węgla
Ireneusz Grzybek, Bogusława Madej

Dorota Świtała-Trybek

W artykule scharakteryzowano mogiły zbiorowe ofiar katastrof górniczych, omówiono ich lokalizację w województwie śląskim. Autorka przedstawia grobowce współcześnie jeszcze zachowane na parafialnych cmentarzach.
do góry