Bezpieczeństwo Pracy i Ochrona Środowiska w Górnictwie Numer 08/2024
MIESIĘCZNIK WYŻSZEGO URZĘDU GÓRNICZEGO
Dariusz STASIOWSKI, Arkadiusz GATNAR, Mariusz NAPIÓRKOWSKI
Artykuł przedstawia proces wprowadzania zmian techniczno-organizacyjnych w układzie zrzutu ciepła i klimatyzacji grupowej w KWK „ROW” Ruch Rydułtowy. Podstawową przesłanką wprowadzania tych zmian jest ekonomia, czyli całościowe podejście do procesów schładzania wyrobisk górniczych wraz z ich optymalizacją, oraz poprawa komfortu i bezpieczeństwa pracy. Modernizacja ma ponadto na celu osiągnięcie jak najlepszej efektywności, energooszczędności i niezawodności.
Piotr TRÓJCA, Piotr SKOWRONEK
W artykule zaprezentowano ilościowe zestawienie górniczych wyciągów szybowych oraz wymagania przepisów dotyczące ewakuacji i zasilania maszyn wyciągowych górniczych wyciągów szybowych. Przedstawiono innowacyjne rozwiązania techniczne wdrażane przez MWM Elektro Sp. z o.o. w górniczych wyciągach szybowych. Zaproponowano rozwiązania, zapewniające pracę maszyn wyciągowych w przypadku zaniku głównego napięcia zasilania oraz umożliwiające ewakuację ludzi z szybu do najbliższego poziomu lub prowadzenie ruchu wyciągu szybowego w sposób ciągły, przy ograniczonych parametrach ruchowych. Przedstawiono rozwiązania zakładające zabudowę dodatkowego napędu na etapie modernizacji maszyn wyciągowych i dobudowę przedmiotowych podzespołów do eksploatowanych układów napędowych maszyn wyciągowych.
Witold MUCHA
Artykuł przedstawia kwalifikacje w zakresie przygotowania oraz doświadczenia zawodowego wymagane od geologa górniczego oraz wykonywane przez niego zadania - w porównaniu do zadań wykonywanych przez geologów z uprawnieniami w zakresie geologii kategorii I-XIII, wskazując na dysproporcję w ich kompetencjach.