Bezpieczeństwo Pracy i Ochrona Środowiska w Górnictwie Numer 12/1996
MIESIĘCZNIK WYŻSZEGO URZĘDU GÓRNICZEGO
Lech Wizner, Aleksander Ćwięczek
Autorzy przedstawiają dorobek kopalni "Knurów" we wdrażaniu programu zarządzania bezpieczeństwem przedstawiony na międzynarodowym seminarium "Doświadczenia polskie i amerykańskie w zarządzaniu bezpieczeństwem pracy w górnictwie" w październiku br. w Rudach Raciborskich.
Piotr Litwa, Adam Mirek
W artykule przedstawiono kształtowanie się stanu zagrożenia tąpaniami w kopalniach węgla kamiennego w 1995 roku, w odniesieniu do lat wcześniejszych. Przedstawiono w jakim zakresie w kopalniach stosowane były metody oceny stanu zagrożenia tąpaniami i profilaktyki tąpaniowej. Omówiono związane z tym podstawowe regulacje prawne. Scharakteryzowano tąpania zaistniałe w 1995 roku oraz wyniki prac komisji, powołanej przez Prezesa WUG po tąpnięciu w KWK "Nowy Wirek" w dniu 11.09.1995 r.
Sławomir Brodziński
W październiku 1996 odbyła się w Gliwicach kolejna międzynarodowa konferencja "Transport szybowy". Autor publikacji, będący przewodniczącym komitetu programowo-organizacyjnego konferencji dzieli się z Czytelnikami swoimi uwagami na temat idei spotkań "wyciągowców" oraz merytorycznej treści i wniosków płynących z tej konferencji.
Marian Mazur, Mirosław Zapart
Znaczący okres eksploatacji kombajnów ścianowych (zasilanych napięciem wyższym niż 1000V) w kopalniach węgla kamiennego, daje dobrą okazję do podsumowania wyników tej eksploatacji w aspekcie szeroko pojętego bezpieczeństwa pracy-artykuł ma za zadanie skrótowe przedstawienie przebiegu eksploatacji tych kombajnów w poszczególnych zakładach górniczych z uwzględnieniem zaistniałych awarii i stanowi próbę oceny ich pracy oraz formułuje wnioski na przyszłość.
Zygmunt Zgraja
Przedstawiono ilościową ocenę wielkości wydobycia kopalin zalegających w filarach ochronnych z uwzględnieniem struktury wydobycia, w porównaniu z ogólnym wydobyciem i w zależności od stosowanych technologii kierowania stropem, oraz rodzaju chronionych obiektów. Ocenę wykonano dla następujących kopalin: węgla kamiennego, rud miedzi i rud cynku i ołowiu.
Stanisław Krzemień
Treści zawarte w artykule przedstawiono na Konferencji Naukowo-Technicznej GIG "Zarządzanie bezpieczeństwem pracy w państwie i przedsiębiorstwie" w październiku br. w Ustroniu.