Informacje dla autorów
Oświadczenie dotyczące otwartego dostępu
Kwartalnik „Bezpieczeństwo Pracy i Ochrona Środowiska w Górnictwie” od roku 2025 jest czasopismem o otwartym dostępie. Oznacza to, że treści czasopisma są dostępne dla wszystkich użytkowników bezpłatnie i bez ograniczeń za pośrednictwem Internetu, w powszechnie używanym formacie. Zarówno autorzy jak i korzystający nie są obciążeni żadnymi opłatami za publikację i pobieranie artykułów. Dzięki wolnemu dostępowi do treści kwartalnika, Wyższy Urząd Górniczy promuje wolny dostęp do wiedzy i informacji naukowej oraz historycznej dotyczącej górnictwa, który obejmuje również dane badawcze, dane statystyczne i materiały edukacyjne.
O czym trzeba wiedzieć przed publikacją treści?
- Przed wysłaniem artykułu do kwartalnika upewnij się, że utwór odpowiada charakterowi czasopisma pod względem tematyki, zakresu i celów.
- Sprawdź, czy wysyłany rękopis jest zgodny z szablonem Microsoft Word przeznaczonym dla kwartalnika.
- Przeczytaj i podpisz „Oświadczenie autorów w sprawie przeniesienia praw autorskich i majątkowych” dotyczące RODO, etyki publikacji oraz praw autorskich i majątkowych, w tym zatwierdzenia przez wszystkich autorów treści artykułu oraz oświadczenia wszystkich autorów w sprawie wykorzystania materiałów chronionych prawem autorskim z innych źródeł (w tym Internetu).
- Sprawdź rękopis pod kątem gramatyki i stylistyki oraz specjalistycznego słownictwa.
- Dostosuj rękopis pod względem formatu publikacji, formatu ilustracji i rysunków oraz odniesień do literatury
Kryteria dla publikowanych treści
Typy artykułów:
Artykuły badawcze / naukowe powinny zawierać oryginalne i sprawdzone treści wysokiej jakości, przedstawiające prace badawcze (teoretyczne, empiryczne, techniczne, analityczne) oparte o rzetelny przegląd literatury. Zalecana liczba słów to: 3500-6000.
Artykuły techniczne powinny skupiać się na rozwiązaniach technicznych i technologicznych lub innowacyjnych. Zalecana liczba słów to: 3500-6000.
Artykuły przeglądowe powinny zawierać analizy materiałów, których celem jest podsumowanie i zintegrowanie aktualnego stanu wiedzy w danym obszarze badawczym. Zalecana liczba słów to: 3500-6000.
Komunikaty powinny przedstawiać oryginalny materiał lub poruszać nowe zagadnienia bądź zaistniałe wydarzenia celem szybkiego rozpowszechnienia. Zalecana liczba słów to: 1000-3000.
Inne formy publikacji należy konsultować z Redakcją kwartalnika.
Procedura publikacji
Wstępna ocena
Każdy nadesłany artykuł bądź inne formy przesłanych publikacji do Redakcji podlegają wstępnemu sprawdzeniu przez Redakcję pod kątem zawartości odpowiednich treści, przygotowania materiału i zgodności z zasadami etycznymi czasopisma. Wszystkie przesłane treści sprawdzane są pod kątem potencjalnego plagiatu. Wszystkie artykuły niezgodne z zasadami publikacji i etyki czasopisma będą odrzucane przed recenzją, a autorzy zostaną o tym fakcie poinformowani. Artykuły nieprzygotowane według szablonu oraz niekompletne nie zostaną przesłane do recenzji, o czym autorzy zostaną poinformowani. Każdy nadesłany artykuł naukowy / badawczy / techniczny nadesłany do redakcji zgodny z ww. zasadami i ustaleniami, podlega recenzji wewnętrznej. Treści artykułów, które są niezgodne z tematyką czasopisma zostaną niezwłocznie odrzucone. Recenzji wewnętrznej dokonuje redaktor działowy lub wskazany przez niego recenzent, oceniając artykuł pod kątem: zgodności z linią programową i profilem tematycznym kwartalnika, a także oryginalności oraz wartości naukowej i / lub praktycznej artykułu. Redaktor działowy (recenzent) wnosi uwagi merytoryczne, językowe, stylistyczne, gramatyczne i inne, które powinny zostać przekazane autorowi do korekty. Autor ma prawo do rezygnacji z publikacji i wycofania materiałów z publikacji. W przypadku artykułów wykorzystujących metody statystyczne (numeryczne), w ramach recenzji wewnętrznej, podlegają one także ocenie redaktora statystycznego, analizującego poprawność zastosowania tych metod. W wyniku recenzji wewnętrznej redaktor działowy (recenzent) i (jeśli artykuł tego wymaga) statystyczny wydają rekomendację co do zasadności publikacji artykułu. Proces redakcji artykułu kończy się zatwierdzeniem tekstu przez redaktora działowego (recenzenta) i przekazaniem go do zastępcy redaktora naczelnego. Personaliów redaktorów działowych, statystycznych, recenzentów poszczególnych artykułów nie ujawnia się. Zatwierdzony pozytywnie przez zastępcę redaktora naczelnego artykuł kierowany jest do korekty językowej w celu eliminacji błędów i poprawy jakości stylistycznej tekstu. Po korekcie językowej nie ma możliwości ingerencji autora w tekst.
Proces przesłania materiałów do publikacji
Materiały do publikacji należy przesyłać na e-mail: . Autor przesyłający tekst do publikacji (autor korespondencyjny) jest odpowiedzialny zarówno za przesłaną treść artykułu, jak i wprowadzane poprawki w trakcie procesu recenzji. Autor korespondencyjny odpowiada za prawidłowość przesyłanych dokumentów, w tym oświadczeń, i dopilnowanie, aby wszyscy autorzy zostali ujęci na liście autorów przesłanej pracy, a ich podpisy zostały ujęte w wysłanych dokumentach.
Etyka wydawnicza
Redakcja kwartalnika „Bezpieczeństwo Pracy i Ochrona Środowiska w Górnictwie” nie toleruje przypadków plagiatu, fałszowania danych czy manipulowania obrazem. W przypadku znalezienia dowodów takich nieuczciwych praktyk redakcja może wycofać opublikowane treści pracy, opublikować korektę/sprostowanie treści lub odmówić przyszłej współpracy z autorami, ale również, w szczególnie rażących przypadkach, powiadomić organy właściwych jednostek naukowo-badawczych. Od autorów publikujących w kwartalniku „Bezpieczeństwo Pracy i Ochrona Środowiska w Górnictwie” oczekuje się przestrzegania standardów etyki wydawniczej.
Zasady i procedura zabezpieczenia oryginalności publikacji naukowych
Rzetelność w nauce stanowi jeden z jej jakościowych fundamentów. Autorzy publikacji powinni więc prezentować rezultaty swojej pracy w sposób przejrzysty, rzetelny i uczciwy, a w szczególności jednoznacznie wskazywać, w jakim zakresie przy jej przygotowaniu korzystali z pomocy innych osób lub wyspecjalizowanych podmiotów. Innymi słowy: informacja o osobach i podmiotach przyczyniających się do powstania publikacji (wkład merytoryczny, rzeczowy, finansowy itp.) powinna podlegać ujawnieniu w publikacji.
Przykładami braku rzetelności i uczciwości autorów - oprócz najbardziej oczywistego plagiatu - są m.in. tzw. ghostwriting i guest authorship. Z ghostwriting mamy do czynienia wówczas, gdy ktoś wniósł istotny wkład w powstanie artykułu, a jego udział (jako współautora bądź w innej formie) nie został ujawniony. O guest authorship mówimy natomiast wtedy, gdy pomimo znikomego lub wręcz żadnego udziału ktoś jest podawany jako autor / współautor publikacji. Brak uczciwości dotyczy również zastosowania w treści prac fragmentów tekstów wygenerowanych przy użyciu narzędzi AI.
Dla przeciwdziałania przypadkom nierzetelności i nieuczciwości redakcja wprowadza następujące zasady i procedurę zabezpieczenia oryginalności publikacji naukowych i technicznych zamieszczanych w kwartalniku:
- Wkład innych osób lub podmiotów w powstanie artykułu podlega ujawnieniu w artykule m.in. poprzez:
- współautorstwo artykułu,
- wskazanie w tekście osób lub podmiotów prowadzących badania wykorzystane w artykule oraz autorów zamieszczonych: zdjęć, rysunków i tabel - o ile nie są oni jego współautorami,
- zaznaczenie roli innych osób / podmiotów (w tym finansujących badania) w podziękowaniach, przypisach lub adnotacji na końcu artykułu.
- Zgodność ze stanem faktycznym zamieszczonych w artykule danych nt. wkładu poszczególnych osób lub podmiotów w jego powstanie oraz zgodę na przeniesienie praw autorskich i majątkowych autorzy artykułu nadsyłanego do redakcji potwierdzają poprzez wypełnienie i podpisanie „Oświadczenia autorów w sprawie przeniesienia praw autorskich i majątkowych”, które podlega weryfikacji w procedurze recenzowania utworu, zarówno w trakcie recenzji wewnętrznej (procedura recenzowania), a także po opublikowaniu artykułu - w razie powzięcia wiadomości o uchybieniu zasadom rzetelności.
- W trakcie procesu recenzowania (od momentu dostarczenia artykułu) wszelkie zmiany dotyczące autorów publikacji powinny być zgłaszane pisemnie do redakcji. Wszyscy autorzy powinni pisemnie wyrazić zgodę na zmianę autorstwa publikacji.
Źródła finansowania projektów/badań
Autor(rzy) mogą w publikacji zamieścić informację o wsparciu finansowym udzielonym im w ramach przeprowadzonych badań i/lub przygotowania artykułu.
Podziękowania
Autor(rzy) mogą w tekście zamieścić informację o wszelkich formach pozafinansowego wsparcia udzielonego im w związku z przygotowaniem publikacji.
Format | Data publikacji | Nazwa pliku (kliknij aby pobrać) | Pobierz | Zobacz |
---|---|---|---|---|
Kategoria: Kwartalnik | ||||
docx | 2025-02-21 |
Oświadczenia autorów w sprawie przeniesienia praw autorskich i majątkowych
ilość pobrań: 5
|
Oświadczenia autorów w sprawie przeniesienia praw autorskich i majątkowych 24.09KB | - |
docx | 2025-02-21 |
Informacje dla autorów
ilość pobrań: 3
|
Informacje dla autorów 24.24KB | - |